ka-stradajam

KĀ MĒS STRĀDĀJAM

Pirmā konsultācija

Savstarpējā dizainera un pasūtītāja pirmās tikšanas ir viens no nozīmīgākiem etapiem. Ir svarīgi noskaidrot cik nopietna ir pasūtītāja attieksme pret topošas sadarbības, vai viņš ir noprecizējis savas vēlmes un tieksmes, cik viņš ir spējīgs uzticēties izvelētām profesionālām. Ir ļoti svarīgi lai dizaineris pēc iespējās labāk saprastu pasūtītāja dzīves stilu, pieradumus un pat saprastu viņa raksturu. Jo tieši raksturs un dzīves stils nosāka topoša interjera dizaina individualitāti.

Ir ļoti labi, jā uz pirmās tikšanas ar dizaineri pasūtītājām jau ir zināma nojausmā par to kādu rezultātu viņš grib iegūt. Var atnest bildes no žurnāliem ar patikušo interjeru fotogrāfijām vai arī otrādi – ar kategoriski nepieņemamiem variantiem. Vajag atnest dizainerim arī tehnisko dokumentāciju (telpas, dzīvokļa vai mājas inventarizācijas plānus), aprakstīt esošo inženieru komunikāciju stāvokli (ūdensapgādes un siltuma sistēmu, kanalizācijas sistēmu, vedināšanu).

Pirmās konsultācijas gaitā pasūtītājam tiks piedāvāts aizpildīt „Tehnisko uzdevumu uz dzīvojamas telpas dizaina projekta izstrādāšanu”. Šīs dokuments ir nepieciešams pamats dizaina projekta izstrādāšanai. Tajā ir definētas galvenās prasības pret topošo interjeru pēc funkcionalitātes, stilistikas, krāsu risinājuma. Tehnisko uzdevumu var aizpildīt konsultācijas laikā vai arī mājās. Ir iespējams ielādēt tehnisko uzdevumu elektroniskā veidā un uz konsultāciju to atnest jau aizpildīto.

Skices izstrādāšana

Pēc pirmās tikšanas dizainerim rodas iespaids un kopējais tēls, kuru viņš varēs attēlot vizuāla formā. Var būt ka tām vajadzēs vairākās tikšanas.

Pēc tam sākas tieši interjera dizaina projektēšana – neatkārtojama telpas tēla izveidošana. Šī procesa rezultātā pasūtītājs saņem skiču projektu: telpu plānu ar mēbeļu un gaismas ķermeņu izvietošanu, kā arī krāsainus telpas perspektīvas skatus – diģitālas vizualizācijas vai akvareļu skices. Pēc iepriekšējas sarunas ar dizaineri tie var būt vairākos variantos.

Dizaina projekta izstrādāšana

Pēc tam, kad skiču projekts ir apstiprināts, sākas diezgan ilgstošs projektēšanas periods. Laikā gaitā būs nepieciešamas vairākas dizainera tikšanas ar pasūtītāju apgaismojuma koncepcijas precizēšanai, sanitāro un elektrības iekārtu izvietošanai, kā arī izbraukšanas uz veikaliem apdares materiālu, mēbeļu un gaismas ķermeņu izvēlei. Paralēli notiek iebūvējamo mēbeļu (virtuves, iebūvējamo skapju) izstrādāšana un arī individuāla projekta mēbeles izstrādāšana, jā tādas ir paredzētas.

Darbā rezultātā pasūtītājs saņem dizaina projektu divos eksemplāros (tas ir visu nepieciešamo rasējumu, specifikāciju un paskaidrojošo dokumentu komplekts), pēc kurā tiks īstenots interjera dizains.

Cenas un apmaksa

Interjera dizaina projekta apmaksa notiek 4 posmos:

1 –avanss, parasti 25% no projekta cenas

2 – pirmās kārtas skiču apmaksa

3 – galīgo interjera vizualizāciju apmaksa

4 – tehnisko rasējumu un specifikāciju apmaksa

Pirms interjera dizaina projekta izstrādāšanas darba uzsākšanas klientam tiek piešķirts darbu grafiks ar gan kopēju dizaina projekta cenu, gan visu darba posmu apmaksas summām.

Autoruzraudzība

Autoruzraudzība ir ļoti svarīga interjera dizaina izstrādāšanas sastāvdaļa. Neskatoties uz to, kā tā prasa papildus apmaksu, izvairīties no tas nav ieteicams. Autoruzraudzības laikā tiek atrisināti gan tādi jautājumi, kurus nebija iespējams atrisināt projektēšanas gaitā, gan arī tiek ievestas nepieciešamas izmaiņas „uz vietas”. Autoru uzraudzība ļauj pasūtītājam ievērojami atvieglot sadarbības procesu ar celtniekiem. Interjera dizaineris šajā gadījuma ir tāds kā tulks un zināma mērā arī arbitrs.

Autoru uzraudzība parasti tiek apmaksāta atsevišķi no dizaina projekta cenas pēc savstarpējas vienošanas ar pasūtītāju. Autoruzraudzības apmaksa tiek veikta no brīža, kad sakas remontu darbi objektā.

Dažreiz ir pilnīgi pietiekoši, jā dizaineris ir objektā reizi nedēļā vienu vai dīvas stundas. Šādos gadījumos apmaksa var tik rēķināta pēc stundām. Lielākajos objektos, kur ir nepieciešams kontrolēt sarežģīto darbu lielo apjomu un arī lielo darba brigādi, autoruzraudzības apmaksa var būt fiksēta par mēnesi.

Interjera dekorēšana

Kad visi būvdarbi un remontdarbi ir pabeigti, flīzes un parkets ieliktas, sienas nokrāsotas un sanitāras iekārtas uzstādītas, sakās dekorēšanas process. Tas ietilpst mēbeļu un gaismas ķermeņu pirkšanu, tekstila izvēli (aizkari, žalūzijas, paklāji), gleznu vai fotoattēlu, dekoratīvo elementu izvēli. Bieži vien šīs etaps notiek paralēli autoruzraudzībai, tādā veidā samazinot darba laiku.