izvele

Praktiskie padomi interjera dizainera izvēlei

Pats jēdziens «interjera dizains» mūsu dzīvē ienāca salīdzinoši nesen. Padomju Savienības laikā sadzīves interjera jēdziens neeksistēja vispār, pārbūves gados un uzreiz pēc neatkarības iegūšanas valstī valdīja ekonomiskā krīze, tādēļ estētikas jautājumi palika otrajā plānā. Turpretī, līdz šodienai dzīves līmenis mūsu valstī ir nemitīgi paaugstinājies. Un pieprasījums šim jaunajam un mīklainajam pakalpojumam – interjera dizainam – palielinājies.

Nepieciešams atzīmēt, ka interjera dizaina izstrādāšanu vēl arvien var uzskatīt par diezgan ekskluzīvu pakalpojumu. Bez šaubām, katram gribētos dzīvot skaistā, mājīgā un harmoniskā mājā. Tomēr ne katrs ir gatavs uzticēt šo darbu profesionālim.
Velkot paralēles, apskatīsim cilvēka ārējo izskatu un skaistumu. Jebkura dzimuma pārstāvim gribas izskatīties skaisti un pievilcīgi. Abu dzimumu pārstāvji lieto kosmētiku un parfimēriju, uzmana figūru, apmeklē frizieri un rūpīgi izvēlas sev apģērbu, apavus un aksesuārus. Bet tomēr, ne katrs cilvēks griežas pie profesionāla stilista pēc padoma. Parasti to dara sabiedrībā ievērojami cilvēki, kuriem nepieciešams harmonisks un atmiņā paliekošs imidžs, turīgi ļaudis, vai tie, kas velta ļoti lielu uzmanību savam izskatam.

Analoģiski ir arī ar interjera dizainu – tas ir vajadzīgs un noderīgs pakalpojums, bet vai personiski jums tas ir nepieciešams?
Iekams pieņemt lēmumu vērsties pie interjera dizainera, ir svarīgi pašam sev atbildēt uz dažiem jautājumiem. Vai jūs esat gatavi uzticēt savas mājas (ofisa, uzņēmuma vai citas telpas) iekārtošanu pilnīgi nepazīstamam cilvēkam? Vai jūs esat gatavi uzticēties viņa profesionalitātei, uzticēties viņa uzskatiem, sekot viņa padomiem? Vai jūs esat gatavi par šī profesionāļa pakalpojumiem maksāt adekvātu naudas summu? Vai esat gatavi ieviest savā mājā drosmīgus, neordinārus risinājumus, izmantot nestandarta paņēmienus? Vai esat gatavi pielikt pūles, lai izskaidrotu dizainerim savu mājokļa redzējumu? Vai esat gatavi piešķirt viņam noteiktu radošā procesa brīvības pakāpi?

Cik tas maksā

Pirmais jautājums, kurš parasti rodas potenciālam interjera dizainera klientam – cik šis pakalpojums maksā? Tas nav pārsteidzoši, tā kā, no vienas puses, tas ir reti sastopams pakalpojums. Bet no otras puses, cenas atšķirīga izglītības līmeņa un dažādas pieredzes pakāpes dizaineriem var krietni atšķirties.

Izstrādājot ēkas arhitektūras projektu, arhitekta darba vērtība sastāda orientējoši 10% no celtniecības kopējās vērtības – ieskaitot materiālus un būvdarbus. Attiecīgi arī dizaina projekta vērtība var sastādīt apmēram 10% no kopējām remonta un telpas noformējuma izmaksām. Tomēr praksē tādas cenas uzstāda tikai augstākā posma dizaineri – ar atbilstošu izglītību, lielu darba pieredzi, ar publikācijām specializētajos izdevumos, ar uzvarām konkursos. Slavena dizainera pakalpojumu apmaksa – tā nebūt nav lēta lieta.

Parasti gan dizainera pakalpojumu vērtības aprēķinu pieņemts aprēķināt pēc projektējamā objekta kvadratūras. Zemākā cenu robeža var sastādīt 5 latus vai pat 2 latus par kvadrātmetru. Tomēr, orientējoties uz tādu cenu, vajag rēķināties ar to, ka visdrīzākais jums nāksies sadarboties nevis ar juridisku personu, bet, iespējams, pat ar nereģistrētu dizaineri. Attiecīgi darba kvalitātes garantijas būs zem liela jautājuma. Protams, ir vērts atcerēties arī par to, ka augsta cena pati par sevi tāpat negarantē labu rezultātu. Bet, kā zināms, patiešām labas lietas lētas nemēdz būt.

Priekšrocības darbam ar interjera dizaineru

Tātad, ja jūs nolemjat pasūtīt interjera dizainu profesionālim, kāds jums no tā labums? Darbam ar dizaineru ir dažas būtiskas priekšrocības.

Pirmkārt, katrs dizaina projekts ir unikāls. Jūs iegūstat telpu ar oriģinālu veidolu, kas nelīdzinās citām un atklāj jūsu individualitāti.

Otrkārt, telpa, ko projektējis dizaineris, tiks noformēta profesionāli un harmoniski, ievērojot kompozīcijas, krāsas psiholoģijas, stilistikas likumus. Dizaineris ir profesionālis, tādēļ viņam par labu liecina viņa izglītība, zināšanas un pieredze, kā arī mākslinieciskā gaume.

Treškārt, jūs optimizējat izmaksas celtniecības-remonta darbiem – nepieciešamo materiālu aprēķinam, kā arī iespējams pārbaudīt noformējuma variantus virtuāli vai uz papīra, nenoņemoties ar neskaitāmām pārbūvēm objektā.

Dizaina projekta sastāvs

Dizaineris, nobeidzot darbus, pasūtītājam rokās izsniedz dokumentu, kam ir nosaukums – «dizaina projekts». Praksē tā ir mape ar visu tehnisko dokumentāciju, pēc kuras vadoties, celtnieku brigāde var izpildīt remonta-celtniecības darbus, iepirkt materiālus un aprīkojumu, bet pasūtītājs iegādāties mēbeles, tehniku un dekora priekšmetus.

Dizaina projekta sastāvā obligāti ir jābūt vizuālajiem materiāliem – vai vizualizēšanas (fotoreālistiskie attēli, kas ir radīti ar datorprogrammu palīdzību) vai ar roku uzzīmētas skices, kurās ir attēlots projektējamais interjers. Tāpat celtnieku, elektriķu, krāsotāju, flīzētāju un pārējo strādnieku, kas ir nodarbināti projektā, darbam ir vajadzīgs pilns darba rasējumu komplekts (plāni, šķērsgriezumi, savienojumu mezgli). Bez tam, dizaina projektā tiek iekļautas visu nepieciešamo elementu specifikācijas – apdares materiālu, santehnikas, mēbeļu, apgaismošanas iekārtu –ar norādītu ražotāju un nepieciešamo daudzumu.

Kur meklēt

Parasti, pirmkārt, vaicā radiem, draugiem un paziņām, vai tiem nav pazīstams interjerists. Ja šis veids vai arī rezultāts kaut kādu iemeslu dēļ jūs neapmierina, tad ir dažas vienkāršas iespējas interjera dizainera meklējumiem.

Ir tāda neaptverama informācijas krātuve Internets. Ievadiet pieprasījumu jebkurā tīkamā meklēšanas sistēmā un izvēlaties starp dažiem tūkstošiem interneta vietnēm, sludinājumiem un CV. Iespējams, jūs jau zināt dizainera vārdu un uzvārdu, kuru jūs gribat noalgot– piemēram, pēc publikācijām žurnālos. Arī šajā gadījumā internets jums sniegs nenovērtējamu palīdzību.
Tāpat parastos firmu telefonu katalogos ir nodalījumi, kas ir veltīti dizainam vispār un interjera dizainam atsevišķi. Bez tam, eksistē specializētais arhitektūras-celtniecības katalogs «ABC», kurā tāpat ir pārstāvētas dotās nozares firmas un speciālisti.
Pēdējā laikā interjera dizaineru reklāma ir sākusi parādīties arī specializētajās celtniecības un interjera izstādēs (Māja, Baltic Furniture Market u. c.).

Bieži tāpat potenciālie pasūtītāji griežas celtniecības firmā vai nekustamā īpašuma pārdošanas aģentūrā, kur tiem nodrošinās štatu dizainera pakalpojumus vai rekomendēs speciālistu, ar kuru tie sadarbojas.

Kā novērtēt dizainera profesionalitāti un pieredzi

Ja jūs esat izšķīrušies sadarboties ar interjera dizaineru, vienojieties ar viņu par tikšanos, kuras gaitā jūs varēsiet apspriest visus jautājumus, kas jūs interesē – sākot ar cenu un darbu izpildījuma termiņu līdz dizainera pieredzei un dizaina projekta sastāvam. Bet, lai tikšanās noritētu maksimāli produktīvi abām pusēm, ar uzmanību izturieties pret sekojošām rekomendācijām.

Palūdziet atnest kāda objekta pilnu dizaina projektu. Vislabāk, protams, realizētu, ar nobeigtās ieceres fotogrāfijām. Nenoslinkojiet pārdomāti tās aplūkot. Uzdodiet visus iespējamos un neiedomājamos jautājumus, gan par ārpusi un estētisku, gan par projekta praktisko un konstruktīvo pusi. Bet kāpēc šeit tāds dīvains risinājums? Bet no kā veidota, lūk, šī lieta? Bet kādā veidā tas tur ir taisīts? Bet vai šis risinājums ir ļoti dārgs? Pieredzējis dizainers uz jūsu jautājumiem viegli atbildēs. Arī tad, ja viņš nav visai pieredzējis, bet ir darbojies šajā objektā no sākuma līdz beigām.

Tālāk, pameklējiet internetā dizaina projekta sastāva smalki aprakstītus variantus – tie ir dizaineru firmu mājaslapās un tiem var būt dažas atšķirības. Tiekoties ar dizainera kandidātu, iztaujājiet, kādu pakalpojumu un kādu projekta komplektāciju viņš piedāvā. Salīdziniet.

Tālāk, atkal jau pameklējiet internetā aptaujas vai interjera projektēšanas tehniskos uzdevumus. Tas ir tehniska un estētiska rakstura jautājumu saraksts, uz kuriem, vispirms, ir nepieciešams pašam sev atbildēt, līdz uzsākt interjera dizaina procesu. Būtībā, tie ir jautājumi, kas palīdz aprakstīt jūsu nākamā interjera prasību apkopojumu. Daudziem dizaineriem ir tamlīdzīgas savas aptaujas, bet jebkurā gadījumā jums netraucēs iepriekš pārdomāt dažus jautājumus un pārspriest tos ar savas ģimenes locekļiem.

Izturaties pret dizainera meklējumiem ļoti nopietni. Kā cilvēks meklē sev dzīvokli? Kā minimums aplūko dažus piedāvājumus, iespējams, apsver katra varianta plusus un mīnusus. Tieši tāpat ir nozīme meklēt dizaineri, turklāt ne pēdējā vietā liekams tas, ka dizainerim jābūt jums patīkamam kā cilvēkam.

Un visbeidzot. Neekonomējiet uz dizainera pakalpojumiem. Ja jūs atradāt dizaineri ar labu portfolio, ar kvalitatīviem projektiem, sakarīgu, pieredzējušu un caurcaurēm patīkamu – neatsakieties no viņa par labu daudz lētākam. Atcerieties parunu “skopais maksā divreiz”.